kursor

/jedzenie_i_picie/jedzenie/babeczka.cur

niedziela, 4 grudnia 2011

Śledzie z miodem


A dzisiaj jakaś odmiana na moim blogu, a mianowicie dodaję przepis na . . . śledzie ! :) Zawsze są ciasta, ciasta i jeszcze raz ciasta a dzisiaj niespodzianka :D Hmm ... zbliżają się święta i może akurat ten przepis kogoś zainteresuje, u mnie to jest jedna z potraw która zagości na wigilijnym stole :) Oczywiście będzie jak zawsze stos jedzenia, ale to Wam uwiecznię na zdjęciach i pokażę jak zdążę obcykać stół przed konsumpcją o ile to jest możliwe :) No i jeśli moja bardzo krótka pamięć mi na to pozwoli :) A teraz czas na przepis ! :)

Składniki:
  • 1 kg śledzi
  • 5 dużych cebul
  • 3 łyżki miodu
  • 4 łyżki koncentratu pomidorowego
Przygotowanie:

Śledzie włożyć do większej miski i wymoczyć w wodzie, aby nie były za bardzo słone. Cebulę pokroić w kostkę i podsmażyć do miękkości. Połączyć z koncentratem pomidorowym i miodem + troszeczkę wody. Gdy stwierdzimy, że śledzie są już 'gotowe' kroimy je na kawałki długość ok 3cm i układamy w miseczce lub półmisku. Na ułożone śledzie wylewamy jeszcze ciepłą 'zalewę'. Zostawić najlepiej na całą noc.



Smacznego ! :) 

poniedziałek, 14 listopada 2011

Ciasto orzechowo - jabłkowe

Hmm ... nie wiem czemu ale uwielbiam piec ciasta. Co z resztą można zauważyć na moim blogu :) No ale nie powiem też, że nie lubię przygotowywać różnych potraw, bo to byłaby nieprawda :) Podsumowując uwielbiam, a wręcz kocham robić wszystko co musi odbywać się w kuchni :) A po kim to mam to nie mam pojęcia :) Dzisiaj przyszedł czas na ciasto orzechowo-jabłkowe. Podam przepis taki jak jest w oryginale, ponieważ ta porcja jest na prodziż, a ja robiłam w blaszce i niestety ze składników na ciasto nie wyszły mi 3 placki tylko 2 i piekłam jeszcze biszkopt z 3 jajek. Natomiast z braku chęci pójścia do sklepu po galaretki zmuszona byłam dać kaszę mannę aby jabłka się "trzymały". :)


Ciasto orzechowo - jabłkowe


Składniki:
  • kostka margaryny
  • 3,5 dag mąki -> dałam o wiele więcej, ponieważ było za mało według mnie (ok.4,5 - 5 dag)
  • 150 dag cukru
  • 2 łyżki śmietany (u mnie 24%)
  • 2 jajka
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Masa jabłkowa:
  • 1,5 - 2kg jabłek
  • 2 galaretki cytrynowe (u mnie 8 łyżek kaszy manny)
  • cynamon 1,5 łyżeczki (jeśli ktoś lubi, bo jest on niekonieczny)
Masa orzechowa:
  • 20 dag posiekanych orzechów
  • 15 dag cukru
  • 3 łyżki miodu
  • 3 łyżki mleka
  • 15 dag masła
Przygotowanie:

1. Zagniatamy składniki na ciasto i dzielimy na 3 części. Każdy oddzielnie pieczemy przez ok. 20 min w 180st. C.
2. Jabłka trzemy na tarce o dużych oczkach i smażymy, aż powstanie mus. Pod koniec smażenia dodajemy cynamon i galaretki w proszku. Mieszamy i jeszcze przez chwilkę smażymy (ok.3min).
3. Składniki na masę orzechową gotujemy, często mieszając.
4. Pierwszy placek przykrywamy 1/2 masy jabłkowej, na drugi kładziemy resztę. Przykrywamy 3 plackiemi wylewamy masę orzechową. Ciasto odkładamy w chłodne miejsce conajmniej na 1 godz.


Smacznego ! :)


piątek, 11 listopada 2011

Szarlotka ze śmietaną

Zwykle u mnie w domu robi się tradycyjne szarlotki, więc w końcu postanowiłam trochę przełamać wieczną rutynę :) Robiłam ją 'z głowy' , bez żadnego przepisu,  ale później przeglądając różne strony z przepisami natknęłam się na takie szarlotki lub bardzo podobne :) Bardzo łatwa a zarazem smaczna i rozpływająca się w ustach !  A więc do dzieła ! :)  

Składniki na biszkopt :
  • 3 jajka
  • 3/4 szklanki cukru
  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 1/3 szklanki mąki ziemniaczanej
  • 0,5 łyżeczki proszku do pieczenia
Składniki na masę jabłkową:
  • 1,5- 2 kg jabłek
  • 2 galeretki cytrynowe
  • łyżeczka cynamonu
  • opcjonalnie cukier  - w zależności jak bardzo słodkie ciasta lubimy (u mnie były to 3 łyżki)
Składniki na bitą śmietanę:
  • 2 śnieżki
  • 2 śmietan-fixy
  • 1 łyżka żelatyny
Przygotowanie:

1. 3 jajka rozbijamy do miski, dodajemy cukier i ucieramy na jednolitą masę. Gdy jajka będą już dokładnie utarte, dodajemy resztę składników : mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną, proszek do pieczenia. Wszystko dokładnie miksujemy. Blachę smarujemy margaryną, posypujemy bułką tartą i wylewamy masę. Biszkopt pieczemy w temp. 180st. C przez ok 20 min - w zależności od piekarnika.

2. Jabłka obieramy i trzemy na tarce o dużych oczkach. Smażymy na dżem przez jakieś 15-20 min, dodajemy cynamon, galaretki w proszku i cukier - dokładnie mieszamy. Smażymy jeszcze przez jakieś 2 min. Po tym czasie gorące jabłka wykładamy na biszkopt.

3. Śnieżki przygotowujemy według przepisu na opakowaniu. Dodajemy śmietan-fixy i rozpuszczoną żelatynę w niewielkiej ilości wody. Śmietanę wykładamy na ostudzone już jabłka. Posypujemy kakao i odstawiamy w zimne miejsce na jakąś godzinę.


Smacznego ! :)

środa, 9 listopada 2011

Pierożki z jabłkami

Bardzo proste i szybkie w wykonaniu :) A najlepsze jest to że nie trzeba mieć zadzwyczajnych zdolności kulinarnych - no i do tego wszystkiego są mega smaczne ! :)

Składniki :
  • 1 margaryna
  • 3 szklanki mąki
  • 3 dag drożdży
  • 1 jajko
  • 1/2 szkl śmietany
Przygotowanie :

1. Wszystkie składniki wyłożyć na stolnicę i dokładnie zagnieść na jednolite ciasto.
2. Następnie rozwałkować i wycinać zwykłą szklanką kółka.
3. Na każde kółko kłaść kawałek jabłka i sklejać jak pierożki.
4. Piec w 180st. C do zrumienienia.
5. Po upieczeniu posypać cukrem pudrem.




Smacznego ! :)

piątek, 21 października 2011

Chleb

Wypiek mojej mamy :) Naprawdę warty spróbowania bo jest przepyszny ! Od jakiegoś roku jem tylko ten chleb, bo tak mi zasmakował :D Sami zobaczycie :)


Składniki:

 
-1 kg mąki pszennej
-0,5 kg mąki żytniej razowej
-1/2 szkl siemienia
-1 szkl. ziarem słonecznika
1szkl płatków owsianych
4 łyżki oleju
5 i 1/2 łyżeczki soli
5-6 szkl ciepłej wody
rozczyn

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wymieszać - ma być konsystencja gęstej śmietany. Odebrać do słoika 3 łyżki (to jest przyszły rozczyn)

resztę włożyć do wysmarowanych margaryną 2 blach (napełnić 3/4) i odstawić do wyrośnięcia na 12 godzin. piec 1 godz 15 min (na drugim ruszcie od dołu trzeba piec)



Smacznego :)

piątek, 14 października 2011

Muffinki z kawałkami czekolady

A teraz przyszedł czas na ... Muffinki ! Muszę się przyznać, że pierwszy raz je robiłam i uważam że wyszły bardzo dobre. Niestety jest jeden ich minus, bo znikają w ekspresowym tempie :)

Składniki:
  • 2 szkl mąki
  • 2,5 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 4 łyżki kakao (można dać też te słodkie dla dzieci)
  • 1,5 szkl cukru pudru
  • 2 tabliczki czekolady mlecznej
  • 1,5 szkl mleka
  • 1 szklanka oleju (można zamiast tego dodać masło)
  • 2 jajka
  • wanilia lub cukier waniliowy lub aromat waniliowy - co kto woli
Przygotowanie:

Najpierw siekamy czekoladę na małe kawałeczki.Przesiewamy mąkę i wsypujemy do miski. Dodajemy suche składniki, czyli : cukier puder,proszek do pieczenia,sodę oczyszczoną, kakao i pokrojoną czekoladę. Do drugiej miski wlewamy mleko,olej, jajka i aromat waniliowy - to dodajemy do suchych składników. Mokre składniki zmiksuj na jednolitą masę. Przelej je do suchych i pomieszaj. WAŻNE : mieszamy łyżką bądź łopatką ręcznie - nie wolno miksować ! Im więcej jest grudek tym są lepsze, także nie przejmować się, gdy takowe się pojawią :) Papierowe papilotki napełniać do 2/3 wysokości i piec w piekarniku nagrzanym do 200st. C przez ok 25min.W międzyczasie można sprawdzać wykałaczką czy są już gotowe :)




Smacznego ! :)

piątek, 30 września 2011

Czekoladowa szarlotka z budyniem

Przepis znalazłam na jakiejś stronie internetowej,ale jak zawsze nie pamiętam na jakiej. Postanowiłam go zrobić i jestem okropnie zachwycona tym ciastem ! :) Jest przepyszne i wszystko do siebie idealnie pasuje. A oto przepis :

Składniki na ciasto:
  • 4 szkl. mąki
  • 3/4 szkl.kakao (dałam 1/3 i też wyszło dobre)
  • 1 szkl. cukru
  • 4 żółtka
  • 1,5 kostki margaryny - może być zwykła, nie ma to żadnej różnicy
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
Mąkę wymieszać z kakao, tak żeby miała jednolity kolor. Dodać cukier i proszek do pieczenia - zamieszać. Dodać margarynę pokrojoną na mniejsze kawałki,żółtka i zagnieść na jednolite ciasto.Podzielić na pół. Jedną część ciasta wkładamy do lodówki, a drugą dzielimy na mniejsze kawałki i wkładamy do zamrażalnika.

Nadzienie:
  • 1,5 kg jabłek
  • 4 łyżki cukru
  • 2 budynie waniliowe z cukrem
  • 0,75 l. mleka
  • bułka tarta
  • kisiel
  • 4 białka + 1/3 szkl. cukru

Jabłka obrać i pokroić na  ćwiartki, a następnie na talarki. Blachę wysmarować i wylepić ciastem z lodówki.
Zagotować 0,5 l. mleka, a w 0,25 l. rozpuścić proszek budyniowy. Ugotować budyń tak jak zawsze.Ciasto posypać bułką tartą i położyć na nim jabłka, posypać bułką tartą i cukrem. Na jabłka wylać ciepły budyń. Równomiernie go rozprowadzić.Na budyń ubić 4 białka z cukrem i kisielem. Zetrzeć na to ciasto z zamrażalnika (najlepiej na początku zetrzeć je do naczynia, a dopiero później wyłożyć je na nadzienie). Piec ok. 50 min. w 180st. C.


Smacznego ! :)